تبلیغات
آسمان
آسمان
... ادبیات ، گیلان ، ادبیات گیلکی ،موسیقی گیلکی ،مطالب علمی ، رایانه و اینترنت ، طنز و

بادبادک باز ( The Kite Runner) نوشته ی خالد حسینی نویسنده افغانی مقیم آمریکاست که نخستین  اثر منتشر شده ی اوست.کتاب در سال 2003 میلادی منتشر شد و جز پر فروش ترین کتابها در اروپا و آمریکا بوده و به عنوان سومین اثر پرفروش همین  سال شناخته شد.

" بادبادک باز ما را به ایامی می برد که رژیم سلطنتی افغانستان در میان بی خبری مردم سقوط می کند و این کشور دستخوش تحولاتی می شود که تا امروز شاهد آنیم . اما در این رمان حوادث سیاسی ، گذرا و حاشیه ای است و داستان اصلی آن زندگی دو پسر است که با هم در یک خانواده بزرگ می شوند و از یک پستان شیر می نوشند و دوستی عمیق بینشان شکل می گیرد ولی دنیای این دو در عین حال از هم جداست : امیر ارباب زاده است و مالک خانه و ثروت پدر و حسن نوکرزاده و از قوم هزاره و پیوسته پامال تاریخ .
بادبادک باز درباره ی دوستی و خیانت و بهای وفاداری است درباره ی علایق پدر وپسر است وتسلط پدر،درباره ی عشق و ایثار است و دروغ هاشان ، درباره ی دورماندن از اصل است وتمنای بازگشت به آن . "

2, 3 سال پیش بود که برای اولین بار نام کتاب  " بادبادک باز" رو شنیدم . اون موقع تنها اطلاعی که در مورد کتاب داشتم این بود که  در مورد زندگی سخت مردم افغانستان هست  و کلی هم از کتاب تعریفش رو شنیده بودم ولی هیچ وقت نخریدم و نخوندم ...
تا  چند ماه پیش یک بار به طور اتفاقی وارد وبلاگ یک افغانی ساکن ایران شدم. وقتی برای اولین بار داشتم مطالبش رو میخوندم کاملا برام شوک آور بود. از مشکلات خودشون در ایران نوشته بودند مخصوصا مسائل مربوط به تحصیلات و ...
اطلاعاتی هم در مورد افغانستان در وبلاگ قرار داده بود که عجیب ترینشون برای من  سطح سواد در افغانستان بود :
  فقط 35 % مردم افغانستان با سواد هستند...  ( 51% مردان - 21 % زنان )

اینجا بود که واقعا افغانستان ذهن منو مشغول کرد و دیدم واقعا دوست دارم که اطلاعات بیشتری در مورد افغانیها بدونم. تا اینکه بالاخره یاد کتاب " بادبادک باز"  افتادم و حدود یکی دو ماه پیش رفتم و کتابش رو خریدم و کامل خوندم.

کتابش از نظر من واقعا عالی نوشته شده. مفهوم عشق، دوستی ،فداکاری، ترس ، گناهکاری و.... رو واقعا خیلی زیبا بیان کرده و از همه مهمتر تصویر درستی از  افغانستان قدیم ( قبل از ورود شوروی) که خیلی کشور آبادی بوده رو به نمایش میذاره چیزی که خودم قبل از خوندن کتاب نمیدونستم ! 

 فکر میکنم این کتاب جز کتابهایی هست که چند وقت دیگه دوباره بطرفش میرم و دوباره میخونمش.به هر حال خوندن اون رو به همه دوستان خودم توصیه میکنم.


پ.ن 1 :  وقتی کتاب رو میخوندم خیلی جاها بود که واقعا ناخودآگاه اشکم در میومد.خودم فکر میکردم شاید من آدم احساساتی هستم که اینجوری میشم ولی بعد رفتم در سایت های انگلیسی زبان جستجو کردم دیدم این کتاب اشک همه رو از هر نقطه ی جهان و با هر فرهنگی در میاره..

پ.ن 2 : فیلمی هم از این کتاب ساخته شده ( 2007 ). که االبته فیلم زیاد قوی نیست. یعنی من دوستش نداشتم و خیلی ها هم مثل من.
از اینجا میتونید دانلود کنید.

کلیک کنید.    حجم  :  297  مگابایت.

پ.ن 3:  دانلود کتاب ( زبان پارسی)

کلیک کنید.ارسال در تاریخ شنبه 8 بهمن 1390 توسط هستی